Add Papers Marked0
Paper checked off!

Marked works

Viewed0

Viewed works

Shopping Cart0
Paper added to shopping cart!

Shopping Cart

Register Now

eKönyvtár library
FAQ
 

Great deal: today with a discount!

Regular price:
1 445 Ft
You save:
157 Ft
Discounted price*:
1 288 Ft
Purchase
Add to Wish List
ID number:691215
Evaluation:
Published: 15.12.2021.
Language: Hungarian
Level: Secondary school
Literature: n/a
References: Not used
Extract

A 6. koalíció megalakulásával egész Európa Napóleon ellen fordult. A lipcsei népek csatájában (1813) Napóleon vereséget szenvedett, majd ezt követően lemondott és Elba szigetére vonult. Itt megtarthatta királyi címét, viszont ez számára nem volt elég.
Időközben Bourbon restauráció történt, XVIII. Lajos foglalhatta el a francia trónt, de a király uralmának visszaállítása nem volt sikeres, hiszen a hadsereget továbbra is a Napóleon által kinevezett emberek vezették. Napóleon visszatérésekor XVIII. Lajos egy egész hadsereget küldött ellene, de végül a katonák átálltak az ő oldalára és 100 napra újra megszerezhette a hatalmat.
Napóleon végső veresége a 7 koalíció megalakulása után (Nagy-Britannia, Poroszország, Habsburg Birodalom, Oroszország), Waterloonál került sor. A brit Wellington és a porosz Blücher hadnagy vereséget mértek Napóleon francia csapataira, majd száműzték őt Szt.Johanna szigetére, mindentől távol az Atlanti óceánra. 1821-ben itt halt meg.
Franciaországban újra a Bourbon-ház került hatalomra.
A Napóleoni háborúkat a bécsi kongresszus és a bécsi béke (1815) zárta le. A kongresszus már 1814-ben összeült, résztvevői a győztes hatalmak voltak – Castlereagh brit miniszterelnök, I. Sándor orosz cár, Metternich osztrák kancellár. A béke alapvető elve a hatalmi egyensúly elve volt, mely Nagy-Britannia legfőbb irányelvének számít a történelem során. A kongresszust a Szent szövetség létrejöttével és annak alapdokumentumával, az Acte finallal zárták le. A szövetség tagjai Oroszország, Ausztria, Poroszország és Anglia. Legfőbb célja Európa békéjének fenntartása volt, hogy a nemzetközi konfliktusokra kongresszusokon találjanak megoldást és a forradalmakat együttes erővel verjék le.
Napóleon hatása távozása után is fennmaradtak, köztük az államszervezete is. Emellett ő volt az, aki elindított egy folyamatot Európában, a nemzetté válás folyamatát, mely egész Európán végigsöpör és 1848ig le is zajlik, mely a Szent szövetség rendszerének végét is jelenti.

Load more similar papers

Send to email

Your name:

Enter an email address where the link will be sent:

Hi!
{Your name} suggests you to check out this eKönyvtár paper on „Nagyhatalmi konfliktusok 1618 - 1820 között”.

Link to paper:
https://eng.ekonyvtar.eu/w/691215

Send

Email has been sent

Choose Authorization Method

Email & Password

Email & Password

Wrong e-mail adress or password!
Log In

Forgot your password?

Facebook

Not registered yet?

Register and redeem free papers!

To receive free papers from eKönyvtár.com it is necessary to register. It's quick and will only take a few seconds.

If you have already registered, simply to access the free content.

Cancel Register