Összehasonlító elemzés
Az ember tragédiáját Madách Imrétől először 1861-ben publikálták, ami később több országban is sikert aratott. A következő sorokban szeretném a 2002 márciusában a Nemzeti Színház által előadott feldolgozásnak az első színjét összehasonlítani az eredeti mű első színjével.
Aki olvasta az eredeti változatot, az tudja, hogy Madách úgy gondolta, hogy ebben a jelenetben az Úr a mennyekben ül dicső trónján, miközben angyalok serege térdel, angyalok kara énekel és a négy főangyal a trón mellett áll. Ezt az elképzelést a Nemzeti Színház kicsit másképpen valósította meg. Bár az angyal kórus tényleg a szöveghez hűen énekelt, nem voltak más angyalok a négy főangyalon kívül, és magát az Istent nem lehetett látni.
Ahogy az várható volt, Gábor, Mihály és Ráfael főangyal dicsőíttették a Teremtést, de Lucifer nem. Meglepő módon maga az Úr nem szólalt meg, csak egy kivetítő által olvashattuk, ha éppen ő beszélt, amit tekintélyt parancsoló zene követett.
Annak ellenére, hogy nem mindenben egyezett az eredeti szöveg és a feldolgozásé, mégsem találunk drasztikus változtatásokat, habár vélemény szerint egy-két részletet még benne hagyhattak volna. Számomra, az Isten szövege lehetett volna több, de érthető, hogy a kivetített szöveget minimalizálták.
Összességében, a színészek nagyon jól játszottak, főleg a Lucifert játszó Alföldi Róbert. Érdekes volt látni, hogy egy ilyen nehéz művet, hogyan viszik színpadra a 21. században. Innen is látszik, hogy Madách még ma is nagy hatással van az emberekre.
…