A legtöbb találatot a szépség szó előfordulására a szépirodalmi alkorpuszban adta ki az MNSZ2. Ahogy fentebb is említettem, az irodalomban sokkal nagyobb szerepet tölt be a szépség szó, mint bármely másik területen, hiszen a köznyelvben a jelentése erőteljes módosuláson esett át, ezzel szemben az irodalom igyekszik megőrizni a szó igazi, örök érvényű jelentését és jelentéstartalmát. Ezekre példák:
• Úgy látszik, hogy a szépség platóni ideája bennem élt, még mielőtt azt a szót, hogy " szépség " hallottam volna. (#8960229)
• Legyen szívem szédült zsongása mézem, ha majd a vadvirágok közt kinyúltam, s szépséged helyett lelked leng fölébem. (#9061995)
Az irodalomban a reneszánsz ideje alatt a szerzők előszeretettel használtak jelzőket a címadásnál (pl.: Balassi, Szép magyar komédia), maga a szép szó pedig a szerelmet jelképezte, tehát ha például egy szerző a művének címében alkalmazta ezt a szót, akkor az valójában témamegjelölésként funkcionált, azaz már a mű elolvasása előtt sejtette, hogy az szerelmi témájú lesz. (w4)
Összegzés:
A szemináriumi dolgozatomban a szépség szó életrajzát, de leginkább a szemantikai változásait, változatait vizsgáltam az ÉrtSz, az ESZ, az MNSZ2, valamint különböző online területek, fórumok segítségével. A fő célom az volt, hogy bebizonyítsam, hogy ez a szó mennyire szerteágazó, változatos és relatív, hiszen sem a konkrét jelentését, sem a használatának módját nem lehet meghatározni, ezt a hipotézist a források teljes mértékben alátámasztották, kiegészítették. Rengeteg aspektusból lehetne még vizsgálni a szépség szó jelentését, de úgy gondolom, erre egy egész élet sem lenne elég, hiszen a jelentéshalmaza folyamatosan bővül, változik, mindenki egyéni, személyes jelentést társít hozzá.
…