12. Befejezés
A néptánc és a népi játékok egy zenei kísérettel történő, nagymozgásos, improvizatív társasjátékok. Általuk megvalósul: egy komplex fejlesztőhatás, a két agyfélteke egyidejű fejlesztése, a játékosság, az élményszerzés, az élményadás, a csoportosan, a megszokott közösségben végezhető integrált képességfejlesztés, az iskolai tanulási folyamatban érdemjegyekkel nem jutalmazható képességek elismerése, az értékes tulajdonságok kiemelése, az egyéniségek kibontása. Meggyőződésem, hogy a néptánc minden egyes részletében, a fent említett érvek sorának teljes mértékben meg tud felelni. A gyermekek fejlettségi szintjétől függetlenül mindenkinél alkalmazható fejlesztő tevékenység széleskörű társadalmi hasznosságot eredményez. Az egyéni képességekre gyakorolt hatása mellett egyben a nemzeti kultúránk egy értékes része megőrzésének kizárólagos módja. Az életkori sajátosságokat is figyelembe véve, a leghatékonyabb készségfejlesztő eszköznek tekintjük. Nagy közösségteremtő és erősítő hatással bír a néptánc, hiszen összehozza az embereket. A gyerekek megtanulják a férfi-női szerepeket a tánc által, hiszen a lányokat általában szoknyába öltöztetik, míg a fiúkat nadrágba. Így a lányok megmaradnak lányoknak, a fiúk pedig fiúknak. A népi játékokban, néptáncban megjelenő ritmus fejleszti a gyermekek számolási és olvasási készségét, ezáltal jó előkészítő az iskolaérett nagycsoportos gyermekek számára.
Véleményem szerint az a fontos, hogy népi hagyományainkat ismerő és örömmel ápoló, táncolni szerető felnőttekké váljanak a kezünk alatt formálódó gyermekek.
Óvodapedagógusi tanulmányaim befejeztével szeretném folytatni az önképzésemet, és akár óvodai szinten néptánc tehetségműhely vezetésén is gondolkodom. A későbbiekben a városom (Karcag) vagy akár más városok felnőtt tánckörében és táncházában is szívesen részt vennék. A későbbiekben akár folklórfesztiválokon, néptánci akkreditált képzéseken is („Így tedd rá!” vagy a „Lippogó”) szívesen gyarapítanám ismereteimet,…