Add Papers Marked0
Paper checked off!

Marked works

Viewed0

Viewed works

Shopping Cart0
Paper added to shopping cart!

Shopping Cart

Register Now

eKönyvtár library
FAQ
 

Great deal: today with a discount!

Regular price:
5 816 Ft
You save:
758 Ft
Discounted price*:
5 059 Ft
Purchase
Add to Wish List
ID number:111370
Author:
Evaluation:
Published: 17.03.2021.
Language: Hungarian
Level: Secondary school
Literature: n/a
References: Not used
Time period viewed: 2019.g. - 2021.g.
Extract

CISC (Complex Instruction Set Computer)
Abból indultak ki, hogy ha egy-egy új processzor utasításkészletébe egyre több összetett utasítást tesznek bele, mely összetett utasításban elvégzett műveletet a régebbi processzor csak több utasítással tudta végrehajtani, akkor az új utasításokat használó alkalmazások gyorsabban fognak majd lefutni. Pl.: Intel x86, IBM Z család.
Problémák:
• A nyolcvanas évek végén tanulmányok kimutatták, hogy az alkalmazások programjainak túlnyomó részét (általában több mint 70%-át) az egyszerű memóriakezelő (LOAD, STORE) és elágazás utasítások (BRANCH) teszik ki. Ezeknek a gyakran használt utasítások végrehajtási idejének csökkentése tehetné lényegesen gyorsabbá a programvégrehajtást, nem pedig az új, bonyolult utasítások bevezetése.
• Az egy-egy processzorban előforduló bonyolult funkciókat megvalósító CISC utasításokat sem az assembly, sem a magas szintű programnyelven íródott programok nem használták, vagy csak igen ritkán. Tehát a processzorok összetett utasításai használatából adódó gyorsítási lehetőséget a programok a gyakorlatban nem használták ki. Ennek oka az assembly programok esetén elsősorban az volt, hogy egy-egy új processzor megjelenésekor újonnan bevezetett utasításokat a programozók nem ismerték vagy idegenkedtek a használatuktól. A magas szinten megírt programok esetén a fordító programok okozták a gondot: a fordító programokat nem, vagy csak részben tudták az egyes processzorokra optimalizálni.
• A „jól strukturált” programokban szereplő gyakori szubrutinhívások lényegesen lelassították a programfuttatást. Ennek az az oka, hogy a szubrutinhívások esetén a processzor regisztereit el kell menteni annak érdekében, hogy a szubrutinból történő visszatérés után változatlan állapotból lehessen továbbfolytatni a program végrehajtását. További lassító tényező szubrutin hívások használatakor a hívási paraméterek átadása, amely megint csak további memória kezelő utasításokat jelent.
RISC (Reduced Instruction Set Computer)
A processzor utasításokat végrehajtó részét az utasításkészlet csökkentése egyszerűbbé tette. Az így felszabaduló tranzisztorok felhasználásával további regisztereket lehetett a processzorokba integrálni. A nagyszámú regiszter használata csökkentette a programok futtatása során szükséges memória-műveletek számát. A RISC típusú processzorok tehát kevés számú, és a CISC típusú processzoroknál rövidebb végrehajtási idejű utasítást tartalmaztak. Pl.: Power PC, Sun (Sparc CPU), Motorla 680000, stb.
Tulajdonságok:
memória elérés csak load és store műveletek segítségével
regiszter orientált utasításkészlet (olyan utasítások, melyek operandusai a regiszterekben vannak)
Pipeline: egy utasítás fetch fázisa párhuzamosan tud az előtte lévő utasítás execution fázisával végrehajtódni…

Author's comment
Editor's remarks
Load more similar papers

Send to email

Your name:

Enter an email address where the link will be sent:

Hi!
{Your name} suggests you to check out this eKönyvtár paper on „Számítógépek felépítése”.

Link to paper:
https://eng.ekonyvtar.eu/w/111370

Send

Email has been sent

Choose Authorization Method

Email & Password

Email & Password

Wrong e-mail adress or password!
Log In

Forgot your password?

Facebook

Not registered yet?

Register and redeem free papers!

To receive free papers from eKönyvtár.com it is necessary to register. It's quick and will only take a few seconds.

If you have already registered, simply to access the free content.

Cancel Register