Evaluation:
Published: 15.12.2021.
Language: Hungarian
Level: Secondary school
Literature: 1 units
References: Not used
  • Summaries, Notes 'A világgazdaság és a magyar gazdaság a két világháború között', 1.
  • Summaries, Notes 'A világgazdaság és a magyar gazdaság a két világháború között', 2.
  • Summaries, Notes 'A világgazdaság és a magyar gazdaság a két világháború között', 3.
  • Summaries, Notes 'A világgazdaság és a magyar gazdaság a két világháború között', 4.
  • Summaries, Notes 'A világgazdaság és a magyar gazdaság a két világháború között', 5.
Extract

Politikai élet, Bethlen lemondása
A Kisgazdapárt kilépett az Egységes Pártból és hivatalosan megalapították a Független Kisgazda Pártot képviselve a közép -és kisbirtokos parasztság érdekeit.
Az MSZDP 1930. szeptember 1-én felrúgta a Bethlen-Peyer paktumot, melyet tüntetések és a rendőrséggel való összetűzések követtek.
A párt nagy része kommunista befolyás alá került és elkezdtek a háttérben szervezkedni. Ennek okán bevezették a statáriális bíráskodást/ statáriumot a kommunisták megfékezésére, mely azonnali bíráskodást jelentett.
A statáriális bíráskodás egyik áldozata egy többször elítélt, osztrák származású férfi, Matuska Szilveszter volt. Nevéhez kötődik a biatorbágyi vasúti híd felrobbantása. Ezt megelőzően hagyott egy búcsúlevelet, mely arra utalt, hogy a robbantás a kommunisták felelőssége és ezért kivégezték Matuska Szilvesztert. Később kiderült, hogy semmi köze sem volt a kommunistákhoz.
Bethlen István felhatalmazást kért az országgyűléstől a rendeleti kormányzásra és népszerűtlen intézkedésekre a válság megoldásának érdekében. Kérelmét elutasították, ezért pedig 1931-ben lemondott a miniszterelnöki tisztségről.

Author's comment
Send to email

Your name:

Enter an email address where the link will be sent:

Hi!
{Your name} suggests you to check out this eKönyvtár paper on „A világgazdaság és a magyar gazdaság a két világháború között”.

Link to paper:
https://eng.ekonyvtar.eu/w/371338

Send

Email has been sent