Add Papers Marked0
Paper checked off!

Marked works

Viewed0

Viewed works

Shopping Cart0
Paper added to shopping cart!

Shopping Cart

Register Now

eKönyvtár library
FAQ
 

Great deal: today with a discount!

Regular price:
1 373 Ft
You save:
248 Ft
Discounted price*:
1 125 Ft
Purchase
Add to Wish List
ID number:582157
Evaluation:
Published: 08.05.2021.
Language: Hungarian
Level: Secondary school
Literature: n/a
References: Not used
Extract

A vándorló népek többnyire számottevő önálló kőépítészettel nem rendelkeztek (nem volt rá igény). Fejlett volt viszont a díszítőművészetük, textilművészet, fémművesség, fafaragás, kerámia, stb. Népcsoportonként eltérő formakinccsel járultak hozzá a romanika művészi arculatához. Az ír-kelta területen a végtelen terülő mustraként kialakított fonatdíszítés a jellemző, közötte díszítő jellegű állatalakokkal. A longobardok két- és háromeres fonatdíszeket alkalmaztak (a kötélfonás formaeleme), de megjelentek a szimbolikus szörny-alakok is. A normannok díszítésére a geometrizmus a jellemző (cikk-cakk motívum, törtpálca, fűrészfog-motívum, hurkolás), elsősorban a korábbi faépítészet és ácsmesterség továbbéléseként. A honfoglaló magyarok díszítőművészetében a fonatdíszek, a palmetta-életfa motívumok dominálnak. Valamennyi népnél jelentős az ősi, totem-állat ábrázolása, ennek krisztianizált formája élt tovább a romanika szörnyalakjaiban és szimbólikus ábrázolásaiban.
Nagy Károly birodalma Róma utódja kívánt lenni, s mert a jogfolytonosság itt nem volt megalapozott, hitelességének látszatát az antik programszerű megidézésével növelték. A constantinusi róma volt a példakép, s azon belül a régi Szt. Péter- bazilika az egyházi építkezések legfőbb ihletője.
A Sankt Gallen-i tervből és a Saint-Riquier példájából tehát általános tanulság: az antikvitáshoz való visszatérés és az abból bátorítást nyerő – ám attól függetlenül is már meglévő – tömegformákban való gondokodás kialakított egy jellegzetes Karoling kori bazilikatípust, melynek fő ismérve: additív rendszer, elvileg tengelykeresztre szervezett, hatásában centralizáló tömeg, vagyis a lehatárolt belső térrel szemben a külső térbe való beállás, általában véve a térrel szemben annak ellentettje, a „térbeliség”. A fejlődés e fővonalán kívül keletkeztek más típusú alkotások is. (Oviedo - Sta. Maria de Naranco, dél anglia- Bradford-on-Avon – Szt. Lőrinc templom)…

Author's comment
Editor's remarks
Work pack:
GREAT DEAL buying in a pack your savings −2 848 Ft
Work pack Nr. 1383728
Load more similar papers

Send to email

Your name:

Enter an email address where the link will be sent:

Hi!
{Your name} suggests you to check out this eKönyvtár paper on „A nyugat keresztény térépítészeti útkeresés”.

Link to paper:
https://eng.ekonyvtar.eu/w/582157

Send

Email has been sent

Choose Authorization Method

Email & Password

Email & Password

Wrong e-mail adress or password!
Log In

Forgot your password?

Facebook

Not registered yet?

Register and redeem free papers!

To receive free papers from eKönyvtár.com it is necessary to register. It's quick and will only take a few seconds.

If you have already registered, simply to access the free content.

Cancel Register