Add Papers Marked0
Paper checked off!

Marked works

Viewed0

Viewed works

Shopping Cart0
Paper added to shopping cart!

Shopping Cart

Register Now

eKönyvtár library
FAQ
 

Great deal: today with a discount!

Regular price:
2 368 Ft
You save:
380 Ft
Discounted price*:
1 989 Ft
Purchase
Add to Wish List
ID number:853476
Evaluation:
Published: 15.12.2021.
Language: Hungarian
Level: Secondary school
Literature: n/a
References: Not used
Extract

A tengelyhatalmak fokozatosan visszaszorulásra kerültek. 1944. augusztusában és szeptemberében Románia és Bulgária is Németország ellen fordult, emellett Jugoszláviának is sikerült kivernie a németeket az országból. Tito, Jugoszlávia függetlenségének megtartása érdekében még a szovjetek segítségét sem volt hajlandó elfogadni. Magyarországon Horthy is tett egy kiugrási kísérletet, viszont az átállás megtervezésének híján ez sikertelennek bizonyult. Hitlernek egyébként is szüksége volt a magyar csapatokra a szovjetek ellen vívott harcokban. A németek utolsó reménye a V1-es és V2-es kilövőrakéták lettek volna, viszont a kilövőállomásuk megsemmisítésével ellehetetlenített helyzetbe kerültek. Utolsó, 1944. decemberi német támadást az Ardennek felől is visszaverték. A német városok bombázása viszont folytatódott, a Vörös Hadseregnek az Oderán átkelve sikerült visszafoglalnia Varsót.
Sztálin, Roosevelt és Churchill a háború végső befejezésének és az utána folytatott politikának kérdésében újra összeültek a jaltai konferencián. Elhatározták, hogy Németországot megszállási övezetekre fogják bontani, Kelet-Európát kiszolgáltatják Sztálinnak. Mindemellett elhatározták az ENSZ megalapítását is.
Hitler egy különbékébe próbált még kapaszkodni, viszont ajánlatát elutasították, így sor kerülhetett a német fegyverletételre. Hitler 1945. április 30-i öngyilkosságát követően május 9-én a németek kapituláltak, Prága felszabadult és Európában véget ért a háború. Ezt a szerdai napot a győzelem napjaként is emlegetik.
A három nagyhatalom újabb konferenciáján már Roosevelt és Churchill utódai, Truman és Atlee vettek részt Sztálin mellett. A május 9 és szeptember 2 között zajló konferencián meghatározásra kerültek a német megszállási övezetek, Ausztria felosztása és német-lengyel határ kérdése is. Az Anschlusst megtiltották és a németeket kitelepítették Magyarországról és Csehországból.
Japán fanatikusan harcoltak és foggal-körömmel ragaszkodtak a háború folytatásához. A kamikaze harcmodorral, azaz öngyilkos pilótákkal számos célpontot sikerült megsemmisíteniük. Ha Amerika nem dobja le az atombombát 1945 augusztusában Hirosimára és Nagaszakira, a háború még évekig eltartott volna.

Author's comment
Load more similar papers

Send to email

Your name:

Enter an email address where the link will be sent:

Hi!
{Your name} suggests you to check out this eKönyvtár paper on „A világháborúk”.

Link to paper:
https://eng.ekonyvtar.eu/w/853476

Send

Email has been sent

Choose Authorization Method

Email & Password

Email & Password

Wrong e-mail adress or password!
Log In

Forgot your password?

Facebook

Not registered yet?

Register and redeem free papers!

To receive free papers from eKönyvtár.com it is necessary to register. It's quick and will only take a few seconds.

If you have already registered, simply to access the free content.

Cancel Register